Penktadienį Kingstone (JAV) prasideda lengvosios atletikos ikonos Michaelo Johnsono projektas „Grand Slam Track”, apie kurį jau daug kalbama ir kuris jau susilaukė susižavėjimo. Didžiausia žvaigždė – pasaulio rekordininkė 400 metrų barjerinio bėgimo rungtyje Sydney McLaughlin-Levrone .
Šiose Maiklo Džonsono sugalvotose lengvosios atletikos varžybose keli sportininkai kovos tarpusavyje keturiuose „slemuose – etapuose”: Kingstone, Majamyje, Filadelfijoje ir Los Andžele. Trūksta tokių garsių vardų kaip Femke Bol ir Jacob Ingebrigtsenas.

The Guardian kalbėjosi su Maiklu Džonsonu
Maiklas Džonsonas yra viena iš nedaugelio tikrų lengvosios atletikos legendų. Tačiau dabar jis siekia šventojo Gralio. Kas ketverius metus lengvoji atletika yra didžiausia olimpinių žaidynių sporto šaka. Tuo tarpu daugeliui paprastų sirgalių ji žlunga. Tačiau Johnsonas, keturis kartus Barselonos, Atlantos ir Sidnėjaus žaidynių aukso medalių laimėtojas, tiki, kad gali tai pakeisti savo naujomis profesionaliomis lengvosios atletikos varžybomis „Grand Slam Track”, kurios prasideda penktadienį Kingstone (Jamaika).
„Grand Slam Track” yra lygiavertis UFC ir „Formulės 1” atitikmuo, – sako jis dienraščiui „Guardian”. „Atlikome tyrimą, kuris parodė, kad žmonės žiūrėjo lengvosios atletikos varžybas olimpinių žaidynių metu dėl statymų, žvaigždžių ir istorijų. Taigi toks yra receptas. O absoliutus jo pagrindas yra tiesioginės geriausių sportininkų varžybos. Nes būtent tai žmonės nori matyti.”
Balandžio-birželio mėn. vyks keturi turnyrai, kuriuose varžysis daugybė garsiausių sporto šakos atstovų su priziniu fondu 12,5 mln. dolerių.
Norisi įsivaizduoti „Grand Slam Track“ trasą Seb Coe, Steve’o Cramo ir Steve’o Ovetto laikais ir įspūdžius, jei jie būtų reguliariai lenktyniavę tarpusavyje. „Daugelį metų trasos gerbėjai rengdavo lenktynes ir sakydavo: tai bus mano svajonių lenktynės, – sako Johnsonas. „Mes įgyvendinome šią svajonę“.
Praėjusiais metais 57-erių Džonsonas buvo cituojamas sakydamas, kad, jo manymu, jis gali išgelbėti lengvosios atletikos sportą, o tai, švelniai tariant, suskaldė nuomonę. Tačiau jis tvirtina, kad tas pareiškimas turėjo daugiau konteksto, nei buvo pranešta.
„Lengvosios atletikos sporto nereikia gelbėti, – sakė jis. „Kas ketverius metus vykstančiose olimpinėse žaidynėse tai puiku. Kas ketverius metus tai yra populiariausia sporto šaka žemėje. Paskui populiarumas krenta, bet net ir tarp jų kasmet daugiau kaip 155 mln. žmonių žiūri bent dvejas lengvosios atletikos varžybas, o 325 mln. žmonių žiūri vienas varžybas. Mes žinome, kad yra įspūdžių. Jis tiesiog toks fragmentiškas. Taigi situacija yra tokia: jei žiūrėjote ir mėgavotės olimpinėmis žaidynėmis, jums visiškai patiks ir tai.“
Johnsonas įvardijo daugiau iš 48 žvaigždžių, užsiregistravusių dalyvauti visose keturiose rungtyse, įskaitant pasaulio rekordininkę 400 m barjeriniame bėgime Sydney McLaughlin-Levrone ir olimpinę 200 m bėgimo čempionę Gabby Thomas. Dar 48 sportininkai taip pat bus registruoti kaip „pretendentai“ vienai ar kelioms rungtims, įskaitant britę Diną Asher-Smith, kuri šį savaitgalį bėgs 200 ir 400 metrų distancijose.
„Mes per daug reikalaujame iš šios sporto šakos sportininkų, – sako jis. „Mes paprašėme jų iš esmės veikti vieniems. Nes jiems nebuvo jokios išskirtinės profesionalios konkurencijos, kad ir ką kiti sakytų. Tai daro ir žiniasklaida. ‘Jūs turite parodyti daugiau asmeniškumo. Turite būti panašesni į Boltą. Jūs turite tai daryti. Tu turi daryti tai. „ Tačiau sukūrus profesionalias varžybas ir platformą jiems, sportininkai tiesiog turi pasirodyti, lenktyniauti, kalbėti iš širdies ir būti autentiški. Jie neturi stengtis sukurti kažkokios asmenybės.
Akivaizdu, kad Džonsonas yra labai geranoriškai nusiteikęs. Tačiau ne visi juo tiki. Skeptikai atkreipia dėmesį į tai, kad dvi didžiausios „Netflix“ serialo „Sprintas“ žvaigždės – olimpinis 100 m bėgimo čempionas Nojus Lylesas ir moterų 100 m bėgimo pasaulio čempionė Ša’Carri Ričardson– nepasirašė, o tai tikrai būtų padėję pritraukti daugiau žiūrovų itin svarbioje JAV rinkoje. Užpildyti Majamio, Filadelfijos ir Los Andželo stadionus tris dienas iš eilės vyksiančioms varžyboms taip pat bus nemenkas iššūkis.
Džonsonui tai akivaizdžiai patinka. „Mes darome tai, ko, kaip sakė Pasaulio lengvosios atletikos vadovas Sebastianas Coe, reikia kiekvienam sportininkui ir sirgaliui“, – sako jis. „Mums reikia auginti sportą. Sportininkai turi uždirbti daugiau pinigų. Mums reikia geresnių transliacijų. Norime konkurencijos nuo galvos iki kojų. Taigi neketinu per daug dėmesio skirti tiems keliems žmonėms, kurie sakė, kad tai ne man“.
Kaip atrodys sėkmė pirmaisiais metais? „Tai – prekės ženklo augimas, mūsų gerbėjų bazės didinimas, žiūrovų skaičiaus mūsų tiesioginiuose renginiuose didinimas ir įsitraukimo didinimas, – sako Johnsonas. „Tačiau dvi sunkiausias viso to dalis jau padarėme: Įtikinti 48 geriausius pasaulio sportininkus dalyvauti konkurse ir transliuoti varžybas 189 šalyse.“
Tai apima ir Jungtinę Karalystę, kur kiekvienas „Grand Slam Track“ etapas bus tiesiogiai transliuojamas per „TNT Sports“ ir „Discovery+“, o Kingstono renginys prasidės penktadienį 23.30 val.
Džonsonas taip pat turi žinutę tiems, kurie baiminasi, kad 30 mln. dolerių investicijos į „Grand Slam Track“ baigsis anksčiau, nei jis galės pakeisti mylimą sportą į gerąją pusę. „Mes tai darome ilgam“, – sako jis. „Pirmaisiais metais startuoliai nėra pelningi. Jei kas nors ateina pas jus su startuoliu ir sako: „Ei, mes būsime pelningi pirmaisiais metais“, bėkite kuo greičiau. Tačiau mes ir toliau augsime.“
2025 04 06 Pirmieji atsiliepimai po antros GST dienos.
Šokiruojančios tuščios tribūnos per Sydney McLaughlin-Levrone ir Gabby Thomas varžybas. Vis dažniau pasigirsta raginimų atsisakyti „Grand Slam“ varžybų trasos
ByMaleehahShakeel

Lengvoji atletika visuomet buvo sporto pasaulio autsaiderė – mažiau varžybų, beveik jokio eterio, o piniginiai prizai vos užtenka skrydžiui namo. Tačiau Maiklas Džonsonas, keturiskart olimpinių žaidynių aukso medalio laimėtojas, išgyvenęs sunkumus, sumanė, kad lengvoji atletika grįš į žemėlapį, ir sukūrė „Grand Slam Track“ – drąsią naują viziją, kaip šiai sporto šakai sugrąžinti gyvybę. Johnsonas netgi palygino GST su UFC ir „Formule 1“, sakydamas: „Grand Slam Track“ yra lygiavertis UFC ir „Formulei 1“. Dabar, kai balandžio 4 d. Kingstone (Jamaika) įvyko Džonsono vizijos debiutas, ar rezultatas buvo bent kiek artimas reklamai?
Sydney McLaughlin-Levrone, Gabby Thomas, Marileidy Paulino ir kiti. Didžiojo slalomo trasoje dalyvavo beveik visos lengvosios atletikos žvaigždės. Likus porai dienų iki renginio, Džonsonas taip pat buvo nusiteikęs išvysti galimą Sidny ir Paulino akistatą ir paaiškino, kodėl GST yra vienintelis tokio pobūdžio renginys. „Mūsų formatas yra unikalus, kai sportininkai turi bėgti kelis bėgimus, – sakė Johnsonas. „Turime Marileidy Paulino, kuri yra 400 m bėgimo olimpinė čempionė, ir jai teks bėgti prieš Sydney tą 400 m bėgimą. Taigi tai tikrai įdomus formatas.”
Dabar, likus kelioms dienoms iki varžybų, galima pagalvoti, kad dėl viso to triukšmo, kuris užplūdo internetą, klipų, reklaminių klipų ir žvaigždžių, tarp kurių yra Sydney, Gabby, Masai Russellas, Cole’as Hockeris ir kiti, varžybos bus tikrai įspūdingos, tiesa? Energija internete buvo kaip reikiant įelektrinta. Atrodė, kad lengvoji atletika pagaliau sulauks savo akimirkos.
Ir kaip visa tai pradėti? Gabby Thomas išsirikiavo moterų 200 m bėgimui. Pirmosios visų „Grand Slam“ serijos lengvosios atletikos varžybos. Visų akys nukreiptos į ją. Tik per ekraną beveik galėjai pajusti šurmulį!
Gabby nenuvylė ir padarė tai, ką ji moka geriausiai – išbėgo iš posūkio už Dinos Asher-Smith, paspaudė greičio pedalą ir per 22,62 sekundės iškovojo pergalę. Paulino buvo antra, Asher-Smith – trečia. Solidžios lenktynės. Puikus startas. Pakankamas triukšmui sukelti. Tačiau panašu, kad tai dar vienas nesėkmingas bandymas lengvąją atletiką paversti pagrindine sporto šaka. Na, ne visai, nes tikrovė buvo nepakankamai įspūdinga.
Nusivylimo apimta Gabby Thomas varžovė griežtai komentuoja 400 m bėgimo pasaulio rekordo sumušimą
Kai Thomas kirto finišo liniją, ją pasitiko skambi… tyla. Jokio minios šūksnio. Beveik nebuvo plojimų. Nieko. Kodėl? Nes… nebuvo minios. Tribūnos buvo beveik tuščios. Tai buvo sunkus žadintuvo skambutis, nes buvo pradėta kažkas, kas turėjo išgelbėti sportą. Ir taip, lengvosios atletikos pasaulis tai pastebėjo. Labai.
Vienas gerbėjas pasakė tai, apie ką galvojo visi: „Tikrai tikėjausi daug didesnės minios į šį ‚Grand Slam‘ turnyro Kingstono etapą. Nežinau, kodėl stadione nėra daug žmonių.“ Kitas taip pat neslėpė: „Aš tikrai noriu ‚Grand Slam Track‘, bet ar galime vadinti 200 m bėgimą 200 m, o ne ‚ilguoju sprintu‘? Tuščias Jamaikos stadionas neatrodo gerai. Tikiuosi, kad tai pasiteisins, nes lengvajai atletikai reikia spyrio į užpakalį.“ Ir, tiesą sakant, jie turi pagrindo. Startas Jamaikoje nebuvo atsitiktinis pasirinkimas – Michaelas Johnsonas tiksliai žinojo, ką daro. Jei ketinate pradėti naują lengvosios atletikos erą, kodėl to nepadarius pačioje sprinto šalies širdyje?
Jamaika ne tik mėgsta lengvąją atletiką – ji ja maitinasi, miega ir kvėpuoja. Čia gyvena tokios legendos kaip Usainas Boltas, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Elaine Thompson-Herah ir Asafa Powellas. Čia lengvoji atletika yra daugiau nei sportas – tai kultūros dalis. Taigi, kai Kingstono nacionaliniame stadione, talpinančiame 35 000 žiūrovų, įvyko pirmosios „Grand Slam“ lengvosios atletikos varžybos ir į jas beveik niekas neatvyko? Taip, tai buvo skaudu. Išskyrus sportininkų šeimas ir kelis išsibarsčiusius sirgalius, vieta buvo beveik tuščia. Šalyje, kuri paprastai kelia triukšmą, buvo pernelyg tylu.
Ir visa ta Gabby Thomas lenktynių etiketė „Ilgasis sprintas“? Tai tik „Grand Slam Track“ trasos bandymas būti kitokiais. Jie grupuoja varžybas pagal stilių – trumpas sprintas, ilgas sprintas, vidutinės distancijos, ištvermės varžybos, supraskite. Taigi, moterų 200 m bėgimas patenka į „ilgo sprinto“ ir 400 m bėgimo kibirą. Tai turėtų palengvinti darbą paprastiems gerbėjams, bet užkietėjusiems bėgimo mėgėjams?
Tai tiesiog skamba keistai.
Noah Lyles komentaras apie GTS