Šį penktadienį Kingstone (Jamaika) prasideda pirmasis Michaelo Johnsono „Grand Slam Track“ (GTS) turnyras. Ką ruošia sprinto legenda? Kokius geriausius sportininkus išvysime rungtyniaujančius nuo balandžio pradžios ir iš kur bus gauti pinigai? Šiame straipsnyje sužinosite visas naujųjų profesionalių varžybų subtilybes.
Praėjusios vasaros pradžioje Maiklas Džonsonas pranešė didelę naujieną. Buvęs pasaulio rekordininkas 200 m, 300 m ir 400 m bėgimo rungtyse paskelbė apie „Didžiojo kirčio treką“. Šioje treko lygoje vyks keturios trijų dienų varžybos, arba „kirčiai – (ang. slamai)“. Nuo Kingstono Jamaikoje (balandžio 4-6 d.), per Majamį (gegužės 2-4 d.) iki Filadelfijos (gegužės 30-birželio 1 d.) ir Los Andželo (birželio 27-29 d.).
Sportininkai priklauso vienai „varžybų grupei“. Į ją įeina dvi disciplinos, kuriose varžomasi vieną savaitgalį. Taškus galima pelnyti abiejose lenktynėse. Tas, kuris po dviejų lenktynių surenka daugiausia taškų, tampa „Slam čempionu“ ir atsiima didžiausią prizų fondą. Varžybų pabaigoje vienas vyras ir viena moteris karūnuojami „Metų lenktynininkais“ pagal per visą sezoną sukauptus taškus.
Varžybų grupės:
Trumpieji sprintai 100 m + 200 m
Ilgasis sprintas 200 m + 400 m
Trumpieji barjeriniai bėgimai 110/100 mH + 100 m
Ilgi barjeriniai bėgimai 400mH + 400m
Trumposios distancijos 800 m + 1500 m
Ilgosios distancijos 3000 m + 5000 m
Pavyzdys: Sydney McLaughlin-Levrone priklauso ilgų barjerinių bėgimų varžybų grupei. Penktadienį ji Kingstone bėgs 400 m barjerinį bėgimą, o sekmadienį – 400 m lygumų bėgimą.
Ką (ne)nugalėjo Michaelas Johnsonas?
Keturios iš aštuonių vietų kiekvienoje varžybų grupėje visą sezoną rezervuojamos „lenktynininkams“. Tai sportininkai, kuriuos organizacija nustatė, kad jie yra pasirašę sutartis. Į kiekvieną etapą („slemą”) taip pat kviečiami po keturis „pretendentus“,kad jie galėtų varžytis su „ lenktynininkais “. Per „Grand Slam Track“ pristatymą Johnsonas iš karto uždavė lygį ir pristatė Sydney Mclaughlin-Levrone kaip pačią pirmąją lenktynininkę. Amerikiečių superžvaigždė pastaraisiais metais kartais buvo kritikuojama, kad per mažai dalyvauja varžybose. 2025 m. Mclaughlin-Levrone iki birželio pabaigos trasoje jau bus pasirodžiusi bent aštuonis kartus.
Iš šalies „Grand Slam“ trasa gali pasigirti nemažai skambių vardų šalia dukart olimpinės čempionės 400 m barjerinio bėgimo rungtyje: Cole Hocker, Gabby Thomas, Masai Russell, Quincy Hall, Grant Fischer, Fred Kerley ir Yared Nuguse dalyvaus kiekviename GST etape. Iš ne JAV gyvenančių sportininkų kiekviename etape pasirodys tokie sportininkai kaip Josh Kerr, Marco Arop, Cyréna Samba-Mayela, Alison Dos Santos, Mary Moraa, Mathew Hudson-Smith ir Marileidy Paulino. Kingstone tarp jų yra Dina Asher-Smith, Emmanuel Wanyonyi ir Cathelijn Peeters.

Nepaisant puikių vardų, kurie pasirašė sutartis visam sezonui, taip pat akivaizdu, kad ne visi geriausi žaidėjai nuo pat pirmos akimirkos įšoko į varžybas. Akivaizdžiai matyti, kad nėra tokių amerikiečių žvaigždžių kaip Noah Lylesas, Sha’Carri Richardsonas, Rai Benjaminas, Athingas Mu ar Grantas Holloway’us. Jakobas Ingebrigtsenas, Femke Bol, Faith Kipyegon ar Karstenas Warholmas taip pat nenorėjo įsipareigoti keturiems savaitgaliams Jamaikoje ir JAV. Dėl persikraustymo, dviejų lenktynių per savaitgalį ir „Grand Slam“ trasos laiko – visi „Slam“ turnyrai vyksta balandžio-birželio mėnesiais, o pasaulio taurė (čempionatas) vyksta rugsėjį – pasiūlymas tampa mažiau patrauklus. Žinoma, vis dar įmanoma, kad minėti sportininkai varžysis kaip pretendentai viename ar keliuose etapuose.
Iš kur kilo šis bandymas įvykdyti rūmų revoliuciją?
Maiklas Džonsonas po karjeros pabaigos ir toliau aktyviai dalyvavo lengvosios atletikos veikloje, taigi tam tikra prasme sėdėjo prie stalo, kurio kėdes dabar nori nuversti. Pastaraisiais metais jis garsiai dalyvavo diskusijose apie profesionalios sporto šakos ateitį ir jos plėtros galimybes. Pagrindinis jo priekaištas yra tas, kad šiandien nebeskiriama dėmesio įspūdžiams. Neseniai duotame interviu žurnalui „Citius Mag“ jis apie tai kalbėjo taip:
„Laiko ir visokių rekordų siekimas yra nekontroliuojamas. Siekti pasaulio rekordo? Iki to, bet dabar mes švenčiame susitikimų rekordus ir asmeninius rekordus, o niekam nebesvarbu, kas laimėjo lenktynes. Išardėme sportą, pavertėme jį tuo, kuo jis neturėtų būti. Šios sporto šakos esmė yra varžybos ir lenktyniavimas. Kas yra geriausias? Tai istorija, kurią galima parduoti naujai auditorijai.“ „Grand Slam Track“ siekia sutelkti dėmesį į asmenybes ir varžybas, kad padidintų savo pramoginę vertę.

Sprendimas į kalendorių neįtraukti dar vieno papildomo susitikimo, bet iš karto organizuoti „treko lygą“ su keturiais susitikimais yra sąmoningas. „Mūsų sporto šakos sportininkai yra dviprasmiškoje situacijoje. Viena vertus, jie nepakankamai vertinami, tačiau, kita vertus, taip pat nėra kitos elitinės sporto šakos, kurios veikėjai galėtų tiesiog nuspręsti nebedalyvauti. Grand Slam Track pasiūlymas aiškus: pasižadate pasirodyti iš anksto, o mainais gaunate du dalykus. Daugybę reikšmingų lenktynių su didžiausiais varžovais ir garantuotus didelius piniginius prizus.“ Be to, kuriant „lygą“ siekiama pelnyti ištikimų gerbėjų pripažinimą ir sukurti kažką prestižinio, į ką galėtų lygiuotis nauji gerbėjai, – prisiminkite NBA kaip krepšinio piramidės viršūnę.
Didžiuliai priziniai fondai, bet kas juos užpildys?
Viena iš kvapiųjų žvakių, kuriomis „Grand Slam Track“ siekia privilioti geriausius sportininkus, yra didelis prizinis fondas. Tas, kuris per „Slam“ varžybas savo varžybų grupėje užima paskutinę vietą, jau dabar namo parsiveža 10 000 JAV dolerių. Slam’o čempionui kaskart skiriama 100 000 dolerių. Be to, mokami ir starto premijos. Palyginimui, per Deimantinės lygos susitikimus šį sezoną – priklausomai nuo susitikimo – nugalėtojai uždirbs 10 000 arba 20 000 JAV dolerių prizinį fondą, o per finalą Ciuriche prizinis fondas dar padidės.
„Ar dideli pinigai pagaliau atrado kelią į lengvąją atletiką?“ – galite pagalvoti. Johnsonas iš įvairių skolintojų pritraukė apie 30 mln. dolerių, o pagrindiniu investuotoju ir veiklos partneriu tapo „Winners Alliance“ – bendrovė, kurios direktorių valdybai pirmininkauja milijardierius Billas Ackmanas. Kompanija „Winners Alliance“ atsirado 2022 m. kaip profesionalių tenisininkų asociacijos, kurią tuo metu įkūrė Novakas Džokovičius, komercinis padalinys . Be lengvosios atletikos, nuo to laiko „Winners Alliance“ išplėtė savo akiratį ir į kriketą. Jos misija – kurti novatoriškas galimybes geriausiems sportininkams. Komisaras‘ Johnsonas aplink save sukaupė daug patirties iš Amerikos sporto pasaulio – nuo amerikietiškojo futbolo (NFL) iki imtynių (WWE). Šių paskyrimų bendrumas – didelė patirtis pramogų ir darbo su gerbėjais srityje. Todėl „Grand Slam Track“ aiškiai nori būti „į sirgalius orientuota lengvosios atletikos lyga“.
Tekstas pagal: https://www.atni.be/2025/03/31/alles-over-grand-slam-track-michael-johnsons-uitdager-voor-de-gevestigde-atletiekorde/
Ką lengvosios atletikos pasaulis mano apie „Grand Slam Track“? Laurent Meuwly, Kim Gevaert ir Cédric Van Branteghem išsakė savo nuomonę

Kodėl sportininkas turėtų atsisakyti didelio piniginio prizo?
Pradėkime nuo paties sportininko požiūrio. Jie gauna pasiūlymą keturis savaitgalius dalyvauti varžybose mainais už didelį startinį ir piniginį prizą. Laurentas Meuwly – Olandijos Šveicarijos sprinto ir estafetės rinktinės treneris – kartu su Femke Bol ir Lieke Klaver turi pas save sportininkių, kurias GST mielai įtrauktų į savo varžybas. „Su mano sportininkėmis taip pat buvo susisiekta, bet yra trys svarbios priežastys, dėl kurių atsisakėme pasiūlymo, – sakė jis.
„Pirma, visi etapai organizuojami sezono pradžioje. Dalyvavimas kiekvieną kartą nebūtų geras pasiruošimas rugsėjo mėnesį vyksiančiam pasaulio čempionatui, kuris yra pagrindinis prioritetas. Be to, sportininkams per tris mėnesius tektų keturis kartus vykti iš Nyderlandų į JAV ir atgal, kiekvieną kartą įskaitant ir lėktuvų vėlavimus. Galiausiai, dvejos varžybos per savaitgalį nėra įdomi formulė kažkam ilgesniam nei lygus 400 m bėgimas. Jau dabar matome iš anksto atšauktų varžybų, kiek sportininkų ketina mesti rankšluostį pirmajam numeriui?“
Buvęs geriausias sprinteris ir „Memorial Van Damme“ varžybų direktorius Kim Gevaert sutinka: „Yra sportininkų, kurie keliauja lengvai, bet aš pats turėjau būti atsargus. Po kurio laiko skraidymas įlenda į drabužius, o tai nėra idealu, kai nuolat sieki geriausios savo formos.“
Prizų puodai vilioja puikiais vardais, tačiau daugelis visų laikų grandų – Noah Lylesas, Jakobas Ingebrigstenas, Sha’Carri Richardsonas ar Letstile Tebogo – vis dėlto atsisakė pasiūlymo. Meuwly tai mato taip: „Piniginis prizas yra didesnis, nei esame įpratę lengvojoje atletikoje, tačiau manau, kad Johnsonas vis dėlto šiek tiek neįvertino geriausio (Europos) sportininko perspektyvos. Drabužių prekės ženklai (sportiniai ženklai) jiems vis dar yra didžiausi pinigų šaltiniai. Kodėl turėtumėte keturis kartus perskristi Atlanto vandenyną, žinodami, kad tai pakenks jūsų pasirengimui pasaulio čempionatui? Būtent ten bus atsiskaitoma už jūsų rėmimo sutartis. Būtent vos už tas superžvaigždes žemesnio kalibro sportininkus vilioja GTS, ypač jei jie jau treniruojasi JAV ar šalia.“
O kaip dėl Deimantinės lygos?
Kaip ir estafetėje, jaunos žvaigždės proveržis taip pat reiškia, kad nuolatiniai žaidėjai turi pradėti bijoti dėl savo vietos. Tiesa, tarp Didžiojo kirčio treko ir pasaulio lengvosios atletikos varžybų (Deimantinės lygos) dar nėra karo kalbos. Pasaulio lengvosios atletikos prezidentas Sebastianas Coe jau pareiškė, kad nemato GST grėsmės Deimantinei lygai ir tikisi, kad GT lyga bus sėkminga. Esant dabartinei jėgų pusiausvyrai, apie viešą konfliktą taip pat dar nėra kalbos. Didžiojo kirčio trekas planuojamas 2025 m. sezono pradžioje ir nėra išskirtinai susaistytas su lenktynininkais. Taigi jie vis dar gali tiesiog užbaigti Deimantinę lygą.
Kita vertus, ambicingas GST tikslas vis dėlto kertasi su jos, kaip antrojo vaidmeniu: „Tapti viena iš didžiausių sporto objektų planetoje“ . Bent jau tai, kad „Grand Slam Track“ sėkmė ir numatomas augimas būtų vykdomi Pasaulio lengvosios atletikos skėčio, kuriam priklauso Deimantinės lygos ir Kontinentinio turo susitikimai, sąskaita, byloja daug. Tarkime, jei visi didieji vardai pradės teikti pirmenybę JAV varžyboms, jos galės pretenduoti į svarbesnę vietą kalendoriuje ir nustumti žinomą grandinę į šalį.
Deimantinės lygos generalinis direktorius Petr Stastny prieš kelias dienas pareiškė, kad yra patenkintas varžybomis. Kartu jis puikiai išreiškė ir tai, ką Deimantinė lyga gali pasiūlyti, ko neturi „Grand Slam“ trasa: „Mes esame šio sporto pagrindas tarp čempionatų. Pas mus kalbama apie lengvąją atletiką, o ne tik apie lengvąją atletiką. Esame pasaulinio masto ir priimame sportininkus iš visų pasaulio kampelių“.
Cédricas Van Branteghemas – šiandieninis BOIC (Belgijos olimpinis komitetas) generalinis direktorius – nemano, kad santykiai iš karto drastiškai pasikeis: „Įtampa tarp ‚privačių‘ (GST), ‚pusiau privačių‘ (Deimantinė lyga, DL) ir vadovaujančių organizacijų čempionatų nėra nauja. Tačiau nemanau, kad prioritetų pasikeitimas yra neišvengiamas. Lengvoji atletika yra olimpinė sporto šaka Nr. 1, o būtent olimpinėse žaidynėse sportininkai susikuria svertus, kuriais gali žengti prie rėmėjų. Esamiems susitikimams dar nereikia nerimauti, tačiau jie turi nuolat galvoti, kaip padaryti įdomesnį tiek stadiono, tiek televizijos produktą. Stadione vyksta per daug, o televizijoje – per lėtai“.
Ar Džonsono prieštaravimai pagrįsti?
Maiklas Džonsonas sukūrė „Grand Slam Track“, nes mano, kad lengvoji atletika šiandien nėra pakankamai įdomi, nes per daug dėmesio skiriama skaičiams ir rezultatams, o ne varžyboms. Gevaertas mano, kad toks požiūris yra vienpusiškas: „Manau, kad tai pernelyg amerikietiškas požiūris. Ten jie labai aršiai pasisako už arba prieš ką nors, bet aš manau, kad Europos lengvosios atletikos žiūrovai gali tiesiog mėgautis puikiu įspūdingo sportininko pasirodymu. Čia žmones žavi matyti kažką labai aukšto lygio.“
Van Branteghemas yra Gevaert pirmtakas ir pripažįsta tai, ką jis aprašo, tačiau mano, kad dvikovos yra tokios pat svarbios kaip ir aukščiausio lygio pasirodymai: „Kritika, kad čia per mažai varžomasi, iš dalies pagrįsta. Prisimenu tai kaip vieną iš sudėtingų įtampų, su kuriomis tenka susidurti dirbant susitikimų organizatoriumi. Konkurencija tarp organizacijų vyksta pagal bendrus pasaulio reitingo taškus, todėl norisi būti geriausiam, bet dėl to „geriausias“ susitikimas nėra pats įdomiausias. DL publikai gali būti naudingesnis įdomus 400 m bėgimas su dviem belgais ir stipriu britu, o ne autoritetinga pergalė 43″5. Kartu olimpinis šūkis verčia žmones svajoti: greičiau – aukščiau – stipriau. Reikia sveiko derinio.“
Ar „Grand Slam Track“ trasos ir „DL“ kovoje yra laimėtojų?
Van Branteghemo teigimu, naujas rinkos dalyvis yra geras dalykas. „Šiek tiek trikdžių niekada nekenkia. Į lengvąją atletiką ateina papildomi pinigai, o tai verčia suktis sporto šakos ekonomiką. „Grand Slam Track“ iškelia reikalus prieš kitus organizatorius ir tikrai kažką išjudins, tačiau dar neaišku, ar jis sugebės gyvuoti pats savaime. Meuwly prie jo prisideda: „Bet kokia iniciatyva, kuria siekiama išjudinti šį konservatyvų sportą, yra gera. Be to, kad tokia iniciatyva bus sėkminga, ji priverčia visus, kurie daug metų daro tą patį, susimąstyti, kas galėtų būti geriau.“
Gevaertas džiaugiasi naujovėmis ir papildomu dėmesiu šiai sporto šakai, tačiau apgailestauja, kad trūksta bendradarbiavimo: „Visiems būtų gerai, jei lengvoji atletika taptų populiaresnė Amerikoje, iš kur kilę geriausi sportininkai. Tačiau kol kas kiekvienas daro savo ir tai yra gėda. Dirbkime kartu, užuot kiekvienas ėjęs savo keliu ir kūręs dvi atskiras istorijas. Tam tikra konkurencija yra gerai, kad sukrėstų, bet stiprinti mūsų sportą geriausia kartu. Pasisakau už komandinį darbą ir ištiestą ranką“.
Meuwly taip pat mano, kad problemiška yra šachmatinė kovos tvarka: „Mano nuomone, šio projekto ir sporto Achilo kulnas yra tai, kad jis geriau nepritaikytas prie to, kas jau egzistavo. Koordinavimas yra labai svarbus. Dabar atsidūrėme situacijoje, kai amerikiečiai renkasi Didžiojo kirčio treką, o likęs pasaulis – Deimantinę lygą. Tokiu būdu sirgaliai gauna būtent ne tą spektaklį, kurį nori matyti. Taigi, galiausiai blogiau sekasi visam sportui. Šiuo metu „Grand Slam Track“ trasa yra tik amerikiečių ir Karibų projektas.

Ko „Grand Slam“ trasa ir esama grandinė gali pasimokyti viena iš kitos?
„Grand Slam Track“ formulė buvo sukurta remiantis išsamiais rinkos tyrimais. Meuwly lygina su Deimantine lyga: „Šiuo metu yra per daug DL varžybų. Prizinis fondas turi didėti, o tai galima pasiekti tuos pačius pinigus paskirstant mažesniam skaičiui varžybų. Tai, ką GST daro gerai, yra patraukti sportininkus ilgesnei istorijai. Nes kaip paaiškinti, kodėl olimpinis čempionas nestartavo Deimantinės lygos varžybose, o po dviejų dienų startavo sidabro varžybose? Manau, kad 2026 m. sezono struktūra yra gera pradžia. Pasaulio taurė yra sezono pabaigoje, o Deimantinė lyga baigiama prieš tai. Tai logiška seka.“
Gevaertas pažymi, kad Deimantinė lyga jau dabar gerai atlieka tam tikrus aspektus, tačiau jai reikia geriau reklamuotis: „Komunikacijos požiūriu ‚Grand Slam Track‘ yra labai stipri. GST dalijasi 12 mln. dolerių priziniais pinigais ir apie tai labai aiškiai informuoja. Deimantinė lyga taip pat paskirsto iš viso daugiau kaip 9 mln. dolerių prizinį fondą, be to, daug starto mokesčių, puikų vietinį apipavidalinimą ir daugybės išlaidų kompensavimą. Sportininkai žino, ko iš mūsų tikėtis ir kur kišti savo veidus, turime istorinius stadionus, taikomi aukšti dopingo kontrolės ir tvarumo standartai. Be to, sirgaliams dalyvavimas Van Damme’o memoriale yra tikra visiška patirtis. Visa tai yra dalykai, kuriuos „Grand Slam Track“ dar turi pradėti kurti.“
Daugeliui dyglys į šoną yra GST sprendimas į programą įtraukti tik bėgimo varžybas. Van Branteghemas mano, kad žmonės galiausiai persvarstys šį sprendimą: „Šiuo metu dėmesys sprintui yra per didelis. Visi nori matyti, pavyzdžiui, „Mondo“ varžybas, ir manau, kad norint sulaukti pasaulinės lengvosios atletikos palaikymo taip pat reikės išplėsti disciplinų ratą.“ Gevaertas sutinka: „Nemanau, kad galima padaryti taip, kad iš programos būtų išbrauktos visos lengvosios atletikos rungtys. Taip visą sporto šaką nurašysite mirčiai. Deimantinėje lygoje nematau, kad taip atsitiktų“.
Tekstas pagal: https://www.atni.be/2025/04/03/wat-denkt-de-atletiekwereld-van-grand-slam-track-laurent-meuwly-kim-gevaert-en-cedric-van-branteghem-aan-het-woord-deel-2/